Зміст
Зимовий період часто приносить не лише зниження температур, але й збільшення вологості, що може призвести до появи неприємних явищ, таких як пліснява в квартирі.
Боротьба з пліснявою є дуже важливою, адже вона не тільки псує вигляд квартири, а і шкідлива тим, що може викликати алергічні симптоми, такі як нежить, чхання, свербіж, кашель, хрипи, ускладнене дихання, головний біль і втома. Тривалий вплив плісняви може підвищити чутливість людини, викликаючи більш серйозні алергічні реакції.
Надмірна вологість у квартирі може виникати через перепади температур між зовнішнім середовищем та приміщенням. Найбільш загрозливими є періоди до підключення та після відключення опалення, коли температура в квартирі падає і з’являється сирість.
Поради у цій статті допоможуть попередити появу плісняви та позбутися її в домашніх умовах.
Чому з’являється пліснява?
Пліснява – це гриб, який має різні стадії розвитку. Одним із етапів його життєвого циклу є утворення спор, які поширюються повітрям. Ці спори, які знаходяться в навколишньому середовищі, можуть рости, якщо вони опиняються в умовах з достатньою вологою.
Пліснява в квартирах з’являється в першу чергу через погану вентиляцію. Саме тому, наприклад, старі балкони з щілинами де постійно циркулює повітря набагато рідше пліснявіють, ніж утеплені лоджії з щільними металопластиковими вікнами.
Другою найпоширенішою причиною є тріщини та тонкі стіни, які не тримають тепло та належно не висихають в холодні пори року. Саме тому комбінація утеплених стін та належної вентиляції є дуже важливою.
Як уникнути появи плісняви?
Щоб уникнути цього недоліку та зберегти здоров’я і комфорт у вашому домі, важливо дотримуватися кількох порад:
-
Перевірте вентиляцію
Перевірте, чи не заблоковані вентиляційні отвори у вашій квартирі. Недостатня циркуляція повітря може призвести до накопичення вологи.
Розгляньте можливість встановлення системи вентиляції з рекуперацією тепла, яка допоможе зменшити втрати тепла під час провітрювання. Витрати на таку систему допоможуть зберегти ремонт у квартирі, який пліснява може зіпсувати.
-
Частіше провітрюйте квартиру
Провітрюйте квартиру кілька разів на добу, відкриваючи вікна на короткий час. Це допоможе відведенню вологи та підтримуватиме здоровий рівень вологості в приміщенні. Але якщо на вулиці низька температура з дощем, повітря ззовні може бути вологішим за повітря в квартирі, тому важливо тримати баланс.
Під час готування їжі або при прийомі душу вмикайте витяжки або вентилятори. Це допоможе відвести вологу та запобігти її накопиченню в квартирі.
-
Підтримуйте високу температуру
Чим вища температура в приміщенні, тим сухішою буде квартира. Все просто, але в періоди початку та завершення опалювального сезону температура може бути нестабільною. Деякі мешканці в такі періоди тримають вікна закритими, щоб не охолоджувати квартиру та не використовуючи обігрівачі. Це помилка, через яку волога затримується і сприяє розповсюдженню плісняви. Краще дати волозі вийти через відкрите вікно і зайвий раз увімкнути обігрівач після цього.
-
Видаляйте зайву вологу
Регулярно очищайте вікна та підвіконня від конденсату та вологи, а також видаляйте будь-які свіжі утворення плісняви, які тільки з’являються. Основними причинами утворення конденсату на вікнах є погана вентиляція або розгерметизація вікна. Якщо справа у розгерметизації, місце стику скла та рами вікна потрібно обробити герметиком.
Також конденсат може з’являтися на зливному бачку в туалеті, якщо вентиляція в приміщенні недостатня. Забезпечення сухого середовища та регулярне прибирання допоможуть уникнути появи грибка.
-
Відкривайте двері та вікна під час душу
Це допоможе волозі не залишатися у ванній кімнаті та швидко випаровуватись. Якщо приймати душ з привідкритими дверима для вас не варіант, ретельно провітрюйте квартиру після душу.
Вологий рушник, залишений у ванній кімнаті без вентиляції, також є джерелом вологи. Якщо можливо, сушіть його у іншому місці з кращою вентиляцією.
-
Запобігайте протіканню води
Перевірте, чи немає протікань у трубопроводах вашої квартири. Якщо вони виявлені, вчасно виправляйте ці проблеми, щоб уникнути надмірного виділення вологи.
-
Використовуйте засоби для вбирання вологи
Можна розмістити в кімнатах вологовбираючі матеріали, такі як силікагель, щоб вони вбирали надлишок вологи. Також ви можете придбати побутовий осушувач повітря, який вбиратиме вологу.
Ретельно сушіть речі перед тим, як повісити їх у шафу. Пліснява може зіпсувати вологе пальто через погану вентиляцію у закритому просторі шафи. Не забувайте використовувати пакетики силікагелю.
Також намагайтесь зберігати речі подалі від місць з підвищеною вологістю у квартирі або використовуйте герметичні контейнери.
Як позбутися плісняви на стінах?
Щоб позбутися плісняви в домашніх умовах, використовуйте наступні методи:
Народний спосіб
- Приготуйте розчин для видалення плісняви, який складається із суміші півсклянки води, чайної ложки соди та чайної ложки оцту. Також використовують суміш оцту та води у співвідношенні 1:1 або чистий оцет.
- Розпиліть розчин безпосередньо на запліснявілу поверхню, дайте їй постояти принаймні 10-15 хвилин.
- Використовуючи щітку або губку, круговими рухами протріть уражену ділянку та площу, яка до неї прилягає у радіусі 0.5-1 метра. Спори “живуть” навколо ураженої ділянки, але їх не видно.
- Промийте поверхню чистою водою та протріть її вологою ганчіркою або губкою, щоб видалити залишки миючого розчину та залишки цвілі.
- Переконайтеся, що очищена ділянка повністю суха. Використовуйте фен або відкриті вікна, щоб полегшити процес сушіння.
Придбайте один із засобів для видалення плісняви
Якщо народний спосіб не допомагає, в магазинах побутових товарів можна придбати безліч засобів для видалення плісняви. Але який з них працює найкраще? На відео нижче були протестовані звичайний оцет, білизна (хлор), відбілювач для деревини, спеціальні засоби для видалення плісняви Savo, HOMEENPOISTO, San Clean, Sicagard, Capatox.
За результатами проведеного дослідження рейтинг найкращих засобів від плісняви виглядає так:
1 | Відбілювач деревини |
2 | Білизна |
3 | Savo |
4 | San Clean |
5 | Оцет |
6 | Capatox |
7 | HOMEENPOISTO |
8 | Sicagard |
Відбілювач деревини, білизна, Savo та San Clean впорались найкраще, хоча варто відзначити, що звичайний оцет також непогано очистив поверхню.
Косметичний ремонт
Якщо пліснява в’їлась занадто глибоко, то без ремонту не обійтись. Використовуйте матеріали (фарбу, грунт) з фунгіцидними добавками, які запобігають утворенню грибка та плісняви, або придбайте фунгіцидні добавки окремо.
Важливо пам’ятати, що ваша основна мета – це збереження здоров’я, як власного, так і ваших рідних і близьких. Бережіть себе і свій дім! З повагою, Сумиуправбуд.